Włoska policja przeprowadziła 15 lipca serię rajdów na komórki neofaszystowskiej partii Forza Nuova. Oprócz broni ręcznej i licznych „hitlerabiliów” funkcjonariusze znaleźli zdatny do użytku pocisk powietrze–powietrze Matra Super 530F.

Powiązana z rosyjskimi służbami specjalnymi Forza Nuova od dawna jest pod obserwacją policji. Głównym terenem akcji policji był Turyn, ale funkcjonariusze wkroczyli też do komórek partii w Mediolanie, Varese, Forli, i Novarze. Skonfiskowany arsenał broni ręcznej jest niezwykle bogaty, obejmuje między innymi karabinki rodziny AK, AR15, HK G3A4, pistolety maszynowe PM-63 Rak i Skorpion, a także karabiny powtarzalne pamiętające obie wojny światowe.

Najciekawszego odkrycia dokonano jednak na lotnisku w Forli. W hangarze należącym do aresztowanego Alessandra Montiego, obywatela Szwajcarii, składowano pocisk powietrze–powietrze Matra Super 530F. Policja miała wpaść na trop rakiety po podsłuchaniu rozmowy telefonicznej prowadzonej przez Fabia Del Bergiolo, innego zatrzymanego działacza Forza Nueva. Del Bergiolo oferował nieujawnionemu klientowi sprzedaż pocisku za 470 tysięcy euro.

Super 530F pochodzi z partii sprzedanej Katarowi w ramach umowy z 1980 roku na czternaście myśliwców Mirage F1. Nie wiadomo kiedy pocisk został wyprodukowany ani kiedy i w jakich okolicznościach znalazł się we Włoszech. Wśród potencjalnych klientów wymienia się uznany międzynarodowo rząd Libii lub Iran. Oba podmioty są użytkownikami Mirage’ów F1 i oba rozpaczliwie poszukują dla nich uzbrojenia i części zamiennych.

Odrzucany jest natomiast wątek szpiegowski. Super 530F wprowadzono do służby w roku 1980 i nie przedstawia obecnie większej wartości technologicznej. Jest to naprowadzany półaktywnym radarem pocisk o zasięgu 25 kilometrów.

Zobacz też: Irak: Nielegalna broń z dostawą do domu

(thedrive.com)

USAF / SrA Greg L. Davis