Lockheed Martin przedstawił na wystawie Sea Air Space 2019 koncepcję pocisku hipersonicznego dla myśliwca pokładowego F-35C. Projekt bazuje na wcześniejszych pracach koncernu.

Lockheed Martin nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Na przedstawionych ilustracjach widnieje F-35C przenoszący dwa zawieszone pod skrzydłami pociski wyposażone w silniki startowe. W pracach nad nową bronią mają zostać wykorzystane doświadczenia z prowadzonego wspólnie z DARPA programu hipersonicznego pojazdu latającego HTV-2. W trakcie prowadzonych w latach 2010–2011 testów HTV-2 osiągnął prędkość Ma 17,53.

W kwietniu ubiegłego roku Lockheed Martin otrzymał kontrakt na rozwój pocisku hipersonicznego HCSW (Hypersonic Conventional Strike Weapon, hiperdźwiękową broń uderzenia konwencjonalnego), zainicjowany przez US Air Forec. Nie wiadomo, czy nowy pocisk jest samodzielną inicjatywą koncernu, czy projektem zainicjowanym przez marynarkę wojenną. Portal Navalnews sugeruje, że pocisk może być powiązany z prowadzonym przez DARPA i USAF programem (HAWC) Hypersonic Air-breathing Weapon Concept, mającym na celu opracowanie technologii kluczowych dla rozwoju broni hipersonicznej.

Zobacz też: Francja rozpocznie prace nad pociskiem hipersonicznym

(navalnews.com)

Lockheed Martin