Chorwacja nie ustaje w modernizacji sił zbrojnych. Niedawno ogłoszono, że siły powietrzne kupią od Izraela używane myśliwce wielozadaniowe F-16. Również marynarka wojenna zamierza pozyskać nowe okręty wojenne i inne wyposażenie.

Najbardziej zaawansowany jest program pozyskania w ciągu dziesięciu lat od pięciu do nawet dziesięciu okrętów patrolowych różnej wielkości. Cenę pojedynczej niewielkiej jednostki tej klasy szacuje się na 10 milionów euro. W pierwszej transzy zamówiono pięć okrętów, a drugie pięć pozostaje opcją do późniejszego wykorzystania. Okręty mają zająć miejsce jednostek typu Mirna, pochodzących z lat osiemdziesiątych.

Ponadto na lata 2024–2026 zaplanowano zakup dużego okrętu patrolowego o znacznej autonomiczności, która umożliwiałaby długotrwałe – liczone w tygodniach – działanie na Morzu Śródziemnym. Potrzeby państwa określono na dwa okręty o wyporności około 1500 ton. Byłyby to jednostki wielozadaniowe zdolne do wykonywania misji w czasie wojny, a w czasie pokoju wspierałyby działania straży wybrzeża. Okręt byłyby uzbrojony w nowe pociski przeciwokrętowe i rakiety przeciwlotnicze. Okręt powinien mieć na wyposażeniu śmigłowiec, ale nie wiadomo, czy stacjonowałby w hangarze.

Wśród innych programów wymienia się pozyskanie dwóch nowych lub używanych, ale zmodernizowanych, niszczycieli min i pozyskanie nowych pocisków kierowanych woda–woda. Ostatni punkt znajduje się wysoko na liście priorytetów, ponieważ resurs pocisków RBS15 znajdujących się obecnie w uzbrojeniu upłynie za pięć do siedmiu lat.

Morze Adriatyckie jest ważnym szlakiem komunikacyjnym wiodącym z Morza Śródziemnego do Europy Zachodniej, a główne porty są zlokalizowane na północy. Dlatego podwodne rozpoznanie z wykorzystaniem niszczycieli min – prawdopodobnie wyposażonych w pojazdy bezzałogowe – jest dla Chorwacji równie istotnie jak patrolowanie przestrzeni powietrznej nowymi myśliwcami. W ostatnich latach, mimo ponawianych zapisów planistycznych, chorwackiej marynarce wojennej nie udało się zainicjować żadnego znaczącego planu modernizacyjnego.

Zobacz też: Chorwacja planuje modernizację czołgów M-84

(total-croatia-news.com)

Croatian Ministry of Defense