Biuro konstrukcyjne NPO Maszynostrojenija poinformowało o planach modernizacji naddźwiękowych przeciwokrętowych pocisków manewrujących P-800 Oniks. Prace są prowadzone na zlecenie rosyjskiego ministerstwa obrony.

Cytowany przez agencję TASS rzecznik NPO Maszynostrojenija był bardzo oszczędny w słowach i nie określił, które parametry pocisku mają zostać poprawione. W maju tego roku dyrektor i jednocześnie główny konstruktor NPO, Aleksandr Leonow, mówił jednak o pracach nad wydłużeniem zasięgu i uzyskaniem prędkości hipersonicznych. Kolejnym celem biura ma być według Leonowa „uniwersalizacja” pocisku. Pod tym terminem kryje się zdolność do atakowania celów naziemnych, a także pełna unifikacja wersji okrętowej, lotniczej i naziemnej.

Prace nad P-800 ruszyły na początku lat 80., jednak pocisk wszedł do służby dopiero w roku 2002. Podstawowa wersja odpalana jest z okrętów nawodnych, w tym małych okrętów rakietowych Bujan-M i Karakurt. Wersja dla okrętów podwodnych otrzymała oznaczenie P-800 Bolid, a jej jedynym nosicielem są jednostki projektu 885 Jasień.

Wersja lądowa Bastion-P osiągnęła do tej pory największe sukcesy eksportowe z całej rodziny. System został zakupiony przez Wietnam i Syrię. Lotniczy wariant pocisku oznaczono Ch-61. Bazowy Oniks doczekał się także wersji eksportowej P-800 Jachont, jednak na jej zakup zdecydowała się do tej pory tylko Indonezja.

Warto jeszcze wspomnieć, że na bazie Oniksa powstał indyjski pocisk BrahMos. Konstrukcja jest intensywnie rozwijana i promowana przez Indie. Także Nowe Delhi zdecydowało się na opracowanie wersji hipersonicznej, którą rozwijają indyjska agencja DRDO i NPO Maszynostrojenija.

Zobacz też: Zbliżają się próby morskie Cyrkona

(defenseworld.net, tass.com)

Boevaya mashina, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International