Niemieckie przedsiębiorstwo branży przemysłu zbrojeniowego, Krauss-Maffei Wegmann, i francuski Nexter Systems zawarły wstępne porozumienie, którego celem jest utworzenie wspólnej grupy zbrojeniowej. Miałaby ona obejmować przedsiębiorstwa główne i ich spółki zależne. Do podpisania memorandum doszło wczoraj w Paryżu.

Plan wydaje się być dość prosty. Nowo utworzony holding przejmie udziały w KMW i Nexter od Wegmann GmbH i rządu Francji. Wpływy rozdzieli się po połowie. Tym samym kontrola nad nowym podmiotem będzie sprawowana po równo przez obie strony. Datę powstania nowej grupy zbrojeniowej wyznaczono na pierwszą połowę 2015 roku. Zatrudniać będzie ponad sześć tysięcy ludzi, a portfel zamówień powinien wynosić 6,5 miliarda euro. Wspólna niemiecko-francuska inicjatywa jest efektem sytuacji na rynku uzbrojenia, a przede wszystkim spadku wydatków na zbrojenia, zwłaszcza w Europie. W wyniku tego pomniejsza się również skala zamówień i spadają wpływy obu koncernów. W wydanym oświadczeniu KMW i Nexter Systems napisano, że konsolidacja spowoduje utrzymanie wielu miejsc pracy i pozwoli na wzmocnienie słabnącej pozycji obu przedsiębiorstw. Głównymi klientami przyszłego podmiotu mają być państwa członkowskie NATO i UE. Tym samym doprowadzi się do większej standaryzacji uzbrojenia i zwiększenia poziomu interoperacyjności wojsk państw sojuszniczych.

Nowo utworzony holding oferować będzie szeroki wachlarz uzbrojenia. Połączone siły, uzyskane przez lata doświadczenie i posiadane kontakty pozwolą na produkcję i zbyt różnych pojazdów wojskowych, zwłaszcza czołgów podstawowych, samobieżnych armatohaubic i różnych samochodów terenowych.

(defensenews.com; kmweg.com)