Niemal dwa tygodnie temu pisaliśmy, że transportery opancerzone Stryker nadal nie otrzymały aktywnego systemu ochrony pojazdów (ASOP), a wczoraj pojawiła się kolejna dość ciekawa informacja na temat tych wozów. Pod znakiem zapytania stanęła integracja armaty automatycznej XM813 kalibru 30 milimetrów z nowo opracowanym podwoziem w kształcie litery V (Stryker A1).

Do czerwca dowództwo wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych chciało mieć sześć różnych wersji Strykerów DVHA1 wyposażonych ten typ armaty. Miały one dotrzeć do centrum testowego Aberdeen Proving Grounds w stanie Maryland i tam przejść właściwe próby.

Nie wiadomo jednak, czy wszystkie przedsiębiorstwa będą w stanie przygotować odpowiednie produkty. Okazuje się, że cały program stoi pod znakiem zapytania. Już teraz wiemy, że z kontraktu wycofał się Raytheon, zaś pozostałe firmy zaczynają narzekać na rosnące wymagania i ciągle zmieniające się warunki, a także korygowanie sposobu ewaluacji ofert.

W maju 2019 roku US Army przyznała kontrakty na opracowanie projektów integracyjnych armaty automatycznej XM813 kalibru 30 milimetrów z kadłubem kołowego transportera opancerzonego Stryker. Zarówno uzbrojenie, jak i platformę dostarczyło wojsko, zaś do obowiązków firm należała integracja modułu uzbrojenia – obejmującego system kierowania ogniem, system ładowania, urządzenia optoelektroniczne i armatę XM813 – na pojeździe.

W połowie lutego pierwszy problemem zainteresował się think-tank Lexington Institute. Do tego IHS Jane’s pozyskało informacje, że niektóre podmioty rozważają wycofanie się z rywalizacji. Poza Raytheonem, który zrezygnował z integracji, kontrakty otrzymały General Dynamics Land Systems, Kollsman, Leonardo DRS oraz Pratt & Miller Engineering and Fabrication. Przedstawiciele Raytheona utrzymują jednak, że mogą opracowywać i integrować poszczególne elementy, zwłaszcza optoelektroniczne, nie zaś całą wieżę.

Do tej pory w ramach pilnej potrzeby operacyjnej do 2. Pułku Kawalerii US Army trafiło osiemdziesiąt jeden Strykerów ICV-D wyposażonych w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Protector Medium Caliber Remote Weapon Station z armatą automatyczną XM813 kalibru 30 milimetrów. Dalsza integracja stoi jednak pod znakiem zapytania.

Zobacz też: Rusza seryjna produkcja Eitanów

(janes.com)

General Dynamics