Według raportu południowokoreańskiego Dowództwa Obrony Chemicznej Biologicznej i Radiologicznej Pjongjang rozpoczął prace, które przybliżą państwo Kimów do uzyskania broni termonuklearnej. Według agencji informacyjnej Yonhap Koreańczycy z Północy mieli wykonywać prace ziemne w obiekcie Punggye-ri położonym w pobliżu miasta Kilju w prowincji Hamgyŏng Północny. Ośrodek nuklearny ma posłużyć do wykonywania testów nowej broni.

Według ekspertów jednostki, która zajmuje się obroną przed zagrożeniem nuklearnym, świadczyć ma o tym utworzenie wyrobiska ziemnego w Punggye-ri, a także prawdopodobne przystąpienie północnokoreańskich specjalistów do produkcji trytu (izotopu wodoru), który będzie używany jako materiał podlegający syntezie w nowej broni.

Jeśli zapewnienia Seulu okażą się prawdą, będą niejako częściowym potwierdzeniem słów Kim Dzong Una, który twierdził, że Korea Północna jest w stanie produkować broń wodorową. Zdaniem południowokoreańskich ekspertów nie można lekceważyć aktywności reżimu północnokoreańskiego. Według specjalistów, którzy opierają się na danych wywiadowczych i analizie historii programu nuklearnego Pjongjangu, za poważnym potraktowaniem sprawy przemawia historia, analiza technologii, wcześniejsze testy nuklearne i czas, który upłynął od pierwszego prób.

Twórcy dokumentu twierdzą, że reżim Kimów ma pełne podstawy do budowy broni termonuklearnej. Jako potwierdzenie przytaczają również argument o tym, że od rozpoczęcia pierwszych prac w ramach programu nuklearnego minęło już sporo czasu, zaś najbardziej rozwinięte państwa potrzebowały około dziesięciu lat na rozwój bardziej skomplikowanej broni jądrowej.

Południowokoreański raport to jedynie kolejne snucie domysłów oparte po części na obrazie z satelity komercyjnego. Widać na nim drążenie tunelu w Punggye-ri, gdzie przeprowadzono poprzednie testy, kolejno w 2006, 2009 i 2013 roku. W październiku wywiad południowokoreański donosił, że Pjongjang przygotowuje się do kolejnej próby nuklearnej. Być może zapowiadane wydarzenie to jedynie planowany test broni nuklearnej o większej mocy.

(defenseworld.net, english.yonhapnews.co.kr, ibitimes.com; fot. Federal Government of the United States)

Federal Government of the United States