Agencja zaopatrzenia i logistyki duńskiego ministerstwa obrony przekazała dowództwu duńskich wojsk lądowych pierwsze transportery opancerzone Piranha V i lekkie pojazdy opancerzone Eagle V. Uroczysta ceremonia odbyła się 25 marca.

Kontrakt na dostawę 309 pojazdów Piranha V podpisano w styczniu 2016 roku. Wartość umowy opiewa na 4,5 miliarda koron duńskich (2,67 miliarda złotych) i obejmuje również wieloletni okres utrzymania pojazdów w służbie. Pierwsze Piranhe dostarczono agencji zaopatrzenia i logistyki w 2018 roku, ale dostawy dla wojskowych uległy wydłużeniu. Wozy przeznaczono w pierwszej kolejności na potrzeby szkoleniowe. Obecnie pierwsze pojazdy osiągnęły gotowość operacyjną.

Kopenhaga odbierze wszystkie transportery cztery lata później. Nowe wozy zastąpią w służbie leciwe M113 i staną się uzupełnieniem dla eksploatowanych pojazdów Piranha IIIH/C.

Trzydzieści sześć pojazdów Eagle V trafi do duńskich sił zbrojnych w pięciu wariantach: patrolowym, dwóch rozpoznawczych, logistycznym i walki elektronicznej. Wóz ma właściwości zbliżone do pojazdów klasy MRAP. Jest przystosowany do obsługiwania wieżyczek z uzbrojeniem w postaci lekkich i ciężkich karabinów maszynowych kalibru 7,62 lub 12,7 milimetra albo automatycznych granatników kalibru 40 milimetrów.

Zaplanowano, że dostawy zrealizowane będą w kilku transzach, od drugiego kwartału 2018 roku do kwietnia 2019 roku. I w tym wypadku harmonogram dostaw uległ jednak przesunięciu.

Zobacz też: Dania wybrała CAESAR-y

(armyrecognition.com, edrmagazine.eu)

General Dynamics European Land Systems