Niebawem dojdzie do faktycznego przyjęcia do służby pięciu nowych szkolnych samolotów turbośmigłowych PC-7 Mk II dla sił zbrojnych Botswany. Oficjalna ceremonia przekazania tych maszyn odbyła się w dniu 8 lutego 2013 roku Gaborone. Udział w niej wziął prezydent Republiki Botswany i naczelny dowódca sił zbrojnych – generał Seretse Khama Ian Khama.

W 2011 roku Botswana zdecydowała się zastąpić będące w użyciu samoloty PC-7 bardziej zaawansowanymi i nowoczesnymi PC-7 MkII. Wszystkie pięć samolotów zostało dostarczonych w 2012 roku, cztery miesiące wcześniej niż pierwotnie planowano. Podobnie jak w przeszłości, nowy samolot będzie obsługiwany i utrzymywany przez personel Sił Obronnych Botswany, wspieranych przez fachowców z Pilatus Aircraft.

PC-7 MkII został również wybrany przez Indie, które zamówiły siedemdziesiąt pięć sztuk tych maszyn. Na mocy tej umowy w Indiach zostało zlokalizowane centrum serwisowo-remontowe, które zajmie się ich obsługą przez cały planowany na 30 lat okres użytkowania. Innymi użytkownikami tych oraz innych modeli są między innymi Irak, Irak, Indie, Szwajcaria, Boliwia, Angola, Malezja.

Samolot szkolno-treningowy Pilatus PC-7 Turbo Trainer jest lekką jednosilnikową maszyną produkowaną przez szwajcarskie przedsiębiorstwo Pilatus Aircraft. W siłach powietrznych wielu państw wykorzystywany jest jako samolot szkolenia wstępnego.

Szacuje się, iż od wejścia do produkcji w 1979 roku zostało sprzedanych ponad pięćset maszyn tego typu. Obecnie produkowane egzemplarze PC-7 Mk II są zmodyfikowaną wersją PC-9 ze słabszym, ale bardziej ekonomicznym silnikiem PT6A-25C o mocy siedmiuset koni mechanicznych. Posiadają również zbliżony do niego kokpit i kadłub.

Produkowane maszyny zostały wyposażone w uchwyty do podwieszania pod skrzydłami uzbrojenia. W związku z tym można wykorzystywać je do operacji wsparcia. Czyniły tak Irak, Meksyk i Czad.

(brahmand.com)