General Dynamics dostarczył US Navy piętnasty wielozadaniowy atomowy okręt podwodny typu Virginia – USS Colorado (SSN 788). Jego budowa rozpoczęła się w 2012 roku, a wejście do służby liniowej zaplanowane jest na wiosnę przyszłego roku.

USS Colorado został zbudowany jako piąty okręt w standardzie Block III i ma największe możliwości ze wszystkich jednostek tego typu. W każdej kolejnej stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania dostępne w danym momencie, więc każdy okręt różni się nieznacznie od poprzedniego.

W jednostkach Block III dwanaście pocisków Tomahawk umieszczonych jest na dwóch pionowych rewolwerowych wyrzutniach (zamiast stosowania osobnej wyrzutni dla każdego pocisku). Nowe rozwiązanie zostało skopiowane z czterech okrętów typu Ohio przerobionych na nosicieli pocisków manewrujących. Jest to konstrukcja prostsza i tańsza, a przy tym bardziej niezawodna.

Warto dodać, że amerykańska marynarka wojenna pracuje nad dalszym zwiększeniem możliwości bojowych tych okrętów przez opracowanie nowego modułu uzbrojenia (Virginia Payload Module), który trzykrotnie zwiększy liczbę przenoszonych Tomahawków.

Nowa jednostka jest czwartym okrętem noszącym nazwę Colorado. Pierwsza była parowa fregata pancerna uczestnicząca w wojnie secesyjnej po stronie Unii. Drugi był krążownik pancerny (ACR-7) typu Pennsylvania, który między innymi uczestniczył w eskorcie konwojów ze Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii w czasie pierwszej wojny światowej. Trzecim Colorado (BB-45) był pancernik z czasów drugiej wojny światowej, który przetrwał dwa ataki kamikaze i był odznaczony siedmioma gwiazdami bojowymi.

(navaltoday.com)

USS Colorado Commissioning Committee