Włoska marynarka wojenna odebrała pierwszą fregatę typu FREMM, Carlo Bergamini. Tym samym Włochy stały się drugim po Francji użytkownikiem tych okrętów.

Uroczysta ceremonia przekazania jednostki odbyła się w stoczni Fincantieri w Muggiano koło La Spezii. W Marina Militare FREMM-y mają zastąpić dotychczas używane fregaty typów Lupo i Maestrale. Rozpoczęty w 2002 roku francusko-włoski projekt budowy wielozadaniowych fregat typu FREMM przewiduje dostarczenie do roku 2022 łącznie dwudziestu jeden fregat. Włochy mają otrzymać sześć okrętów w wariancie wielozadaniowym i cztery zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), z kolei Francja – dziewięć ZOP i dwa przeciwlotnicze. W listopadzie ubiegłego roku do służby wszedł pierwszy francuski FREMM, Aquitaine.

Z racji problemów finansowych Francja zaczęła szukać innych nabywców. Chętne do zakupu okazało się Maroko. Odpowiadający francuskiemu wariantowi ZOP Mohammed VI rozpoczął w kwietniu cykl prób morskich na wodach Zatoki Biskajskiej.

Głównym rejonem operacyjnym włoskich fregat będzie Morze Śródziemne, jednak dowództwo Marina Militare przewiduje dla nich także zadania związane z projekcją siły, odstraszaniem i zwalczaniem kryzysów. Na początek przyszłego roku planuje się wejście do służby dwóch następnych jednostek, Virginio Fasan i Carlo Margottini. Kolejne trzy znajdują się w różnych fazach budowy i mają zasilić marynarkę wojenną w latach 2015–2017.

(naval-technology.com)