W piątek 8 grudnia 2. Pułk Kawalerii US Army w niemieckim Vilsecku w Bawarii odebrał pierwszy egzemplarz kołowego bojowego wozu piechoty Stryker Infantry Carrier Vehicle – Dragoon (ICVD). Pojazd trafił prosto do koszar Rose Barracks, miejsca stacjonowania pułku, gdzie odbędą się szkolenia taktyczne i artyleryjskie, tak aby wdrożyć wszystkie zmiany, nim pojawi się sprzęt dla całej brygady.

Nowego Strykera wyposażono w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Kongsberg Protector MCT-30, uzbrojony w armatę automatyczną XM-813 kalibru 30 milimetrów, sprzężony karabin maszynowy M240 kalibru 7,62 milimetra i wyrzutnie granatów dymnych M6. Wieżę w pełni zintegrowano z nowym stanowiskiem dowódcy.

Kolejne pojazdy tego typu trafią do Rose Barracks już w styczniu 2018 roku, choć jeszcze niedawno mówiło się, że nie wcześniej niż w maju. W kwietniu 2018 roku na bawarskim poligonie Hohenfels odbędą się końcowe testy użytkownika i ewaluacyjne (End User Test and Evaluation). Zależnie od wyników transportery trafią do 1. batalionu 2. Pułku Kawalerii, a następnie wraz z żołnierzami na poligon w Bemowie Piskim, gdzie będą brać udział w ćwiczeniach.

Strykery będą częścią rotacyjnej, wysuniętej obecności wojskowej. Będą mieć za zadanie wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Będą również brać udział w manewrach Saber Strike ’18. W latach 2018–2019 wozy trafią do pozostałych oddziałów pułku. Koncern General Dynamics Land Systems dostarczy w sumie osiemdziesiąt trzy pojazdy tego typu.

Plany modernizacji Strykerów są bardzo szerokie. US Army chce wyposażenia połowy wozów w moduł uzbrojenia z armatą automatyczną XM813 kalibru 30 milimetrów. Pozostałe pojazdy otrzymają wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin. Unowocześnieniu nie podlegać będą wersje specjalistyczne.

W ostatnim czasie Strykery stają się wszechstronne. W tym roku Amerykanie zaprezentowali dwie ważne wersje tych wozów. Boeing i General Dynamics Land Systems zaprezentowały wersję transportera wyposażoną w uzbrojenie przeciwlotnicze i przeciwpancerne. Na demonstratorze technologii zamontowano zmodernizowaną wyrzutnię systemu M1097 Avenger. Pojazd otrzymał oznaczenie Stryker MSL (Mobile SHORAD Launcher). Być może już w lutym 2018 roku trafi do Europy w ramach kontyngentu rotacyjnego.

Z kolei w październiku 2017 roku pokazano przeciwlotniczego Strykera uzbrojonego w pociski przeciwlotnicze bliskiego zasięgu FIM-92 Stinger zamontowane na uniwersalnym zdalnie sterowanym stanowisku CROWS. Już wówczas pojazd był po testach, które określono jako udane. Odbyły się one pod koniec września na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk.

Zobacz też: US Army testuje kamuflaż mobilny

(armyrecognition.com)

Capt. Judith Marlowe, US Army