Koncern Textron poinformował o przekazaniu amerykańskiej marynarce wojennej pierwszego poduszkowca desantowego Ship to Shore Connector. Przed dostawą jednostka oznaczona Craft 100 przeszła rozbudowaną fazę prób, które miały na celu sprawdzenie poprawnego działania systemu sterowania fly-by-wire, systemów elektrycznych i napędu.

– Jesteśmy dumni z dostarczenia US Navy pierwszego z wielu poduszkowców Ship to Shore Connector – powiedział wiceprezes Textron Systems Henry Finneral. – Ta dostawa jest efektem poświęcenia ze strony marynarki wojennej i strony przemysłowej i da US Navy niezbędne zdolności do szybkiego przerzutu materiałów, personelu i pomocy humanitarnej na brzeg.

SSC zastąpią w służbie poduszkowca LCAC (Landing Craft Air Cushion). Chociaż obie jednostki są podobne z wyglądu, mają tylko 1% wspólnych części. SSC ma identyczny ogólny układ konstrukcyjny i takie same główne wymiary jak LCAC, dzięki czemu jest w pełni kompatybilny z dotychczasowymi okrętami desantowymi amerykańskiej marynarki wojennej, które nie będą wymagały żadnych modyfikacji.

SSC dysponuje większą ładownością i czasem służby obliczonym na trzydzieści lat. Poduszkowce służą do transportu ładunków nawet przy wysokim stanie morza z prędkością do 35 węzłów.

Craft 100 posłuży marynarce wojennej do dalszych prób i szkolenia. W tej chwili w na różnych etapach produkcji znajduje się kolejnych trzynaście poduszkowców. Do końca marca mają być przeprowadzone próby zakładowe poduszkowca Craft 101, a jego próby zdawczo-odbiorcze odbędą się jeszcze tej wiosny.

Zobacz też: Wodowanie pierwszego chińskiego śmigłowcowca desantowego

(navyrecognition.com)

Textron Systems