Korea Południowa wystrzeliła 21 lipca swojego pierwszego wojskowego satelitę komunikacyjnego Anasis-II. Tym samym Republika Korei stała się – według agencji zamówień wojskowych DAPA – dziesiątym państwem świata posiadającym własne satelity wykorzystywane w celach militarnych.

Anasis-II został wystrzelony z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego, jednak wykonawcą była nie NASA, ale SpaceX Elona Muska. Satelitę na orbitę wyniosła rakieta nośna Falcon 9 Block 5. Anasis-II będzie krążyć na wysokości 36 tysięcy kilometrów. Wojsko przejmie go dopiero w październiku tego roku, po zakończeniu wszystkich koniecznych prób i testów.

Nowy obiekt zastąpi pierwszego południowokoreańskiego satelitę Anasis-I, wykorzystywanego do celów cywilnych i wojskowych.

Historia południowokoreańskich satelitów zaczyna się w roku 2014 wraz z kontraktem na F-35A. W ramach offsetu Amerykanie zobowiązali się zainwestować w kosmiczne ambicje Seulu. W roku 2016 Lockheed Martin podpisał kontrakt na podwykonawstwo z Airbus Defense and Space – stąd Anasis-II bazuje na satelitach Eurostar E3000. Zmiany wprowadzone do projektu przez DAPA są tajne, wiadomo jedynie, że satelita ma zapewniać bezpieczną łączność w szerokim zakresie.

Głównym celem Korei Południowej jest uniezależnienie się od Stanów Zjednoczonych w zakresie komunikacji wojskowej. Wraz z coraz trudniejszymi relacjami z Waszyngtonem coraz większe niezadowolenie Seulu budzi obecna forma sojuszu, w której na wypadek wojny oddziały południowokoreańskie znalazłyby się pod amerykańskim dowództwem.

Zobacz też: BAE opracuje naprowadzanie niezależne od GPS

(aljazeera.com, yna.co.kr)

ESA