Pierwszy z pięciu zamówionych przez NATO samolotów bezzałogowych Global Hawk wylądował w bazie Sigonella na Sycylii. Sojusz zamówił te samoloty w ramach programu Alliance Ground Surveillance, czyli międzynarodowego programu prowadzenia rozpoznania. Program współfinansuje piętnaście państw NATO – w tym Polska – które będą miały dostęp do danych rozpoznawczych zebranych przez samoloty.

– Z radością witam pierwszy samolot programu AGS w Sigonelli – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – Jest to demonstracja przywiązania NATO do ciągłej modernizacji i inwestowania w najnowocześniejsze technologie dla wspólnego bezpieczeństwa.

System rozpoznawczy AGS został opracowany specjalnie dla NATO. Jego podstawę stanowi samolot RQ-4D bazujący na Global Hawku Block 40 i wyposażenie naziemne stworzone w dużej części przez Airbusa. Wszystkie pięć samolotów jest już wyprodukowanych i są teraz na różnych etapach prób w locie. Pierwsza dostarczona maszyna przejdzie teraz weryfikację zgodności osiągów z zapisanymi w kontrakcie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, cały system AGS powinien osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w pierwszej połowie 2020 roku.

UAV-y pozwolą NATO na rozpoznanie w czasie rzeczywistym obszarów o dużej powierzchni przy wykorzystaniu maszyn klasy HALE – operujących przez długi czas i na dużej wysokości – w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia. Samoloty będą mogły spędzić w powietrzu do dwudziestu czterech godzin na 20 tysiącach metrów. Dzięki wykorzystaniu najnowszych radarów MP-RTIP samoloty będą mogły wykrywać i śledzić zarówno obiekty stacjonarne jak i ruchome.

Zobacz też: Ukraina spełnia 16% standardów NATO

(nato.int)

NATO