Pakistańskie wojsko poinformowało o pierwszej misji lokalnie wyprodukowanego bezpilotowca Burak. Przeprowadzona w poniedziałek operacja uderzeniowa miała zakończyć się pełnym sukcesem. Według źródeł rządowych pocisk wystrzelony przez drona zabił co najmniej trzech wysoko postawionych bojowników w pobliżu granicy z Afganistanem. Jednym z zabitych bojowników miał być Nizam Wazir.

W wydanym oświadczeniu rzecznik prasowy pakistańskiego wojska generał Asim Badżawa powiedział, że Burak zaatakował ugrupowanie terrorystyczne w dolinie Szawal w Północnym Waziristanie. Rząd Pakistanu ani źródła powiązane z bojownikami nie informowały o innych szczegółach ataku, w tym czy przyniósł on jakieś ofiary w cywilach. Obszar ten nie jest dostępny dla dziennikarzy i pracowników organizacji humanitarnych. Ataki na bojowników w dolinie Szawal rozpoczęły się w ubiegłym miesiącu i są częścią ogólnej kampanii przeciwko ugrupowaniom terrorystycznym w Pakistanie.

Burak jest lokalnie produkowanym dronem zdolnym do wykonywania operacje uderzenie na wrogie cele i wyposażony w pociski naprowadzane laserowo. Powstał jako rozwiniecie chińskiego CH-3. W marcu bieżącego roku pojawiły się pierwsze informację o lotach ćwiczebnych, zaś niedługo potem zapowiedziano bliski udział drona w misjach bojowych.

Arabska nazwa bezpilotowca oznacza błyskawicę, piorun i nawiązuje do rumaka, na którym prorok Mahomet udał się w podróż do nieba, a potem z Mekki do Jerozolimy, gdzie spotkał się z archaniołem Dżibrilem. Dron został już wdrożony do służby i służy obecnie do walki z terrorystami wzdłuż północno-zachodniej granicy kraju z Afganistanem. Burak okrzyknięty został „jednym z największych osiągnięć pakistańskiego przemysłu obronnego”.

(defencetalk.com; fot. ISPR (Inter-service public relations) Pakistan, via Wikimedia Commons)