Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało wspólnie z BAE Systems o udanym oblataniu bojowego bezpilotowa Taranis. Rezultaty pierwszych prób w locie określono, jako „przechodzące najśmielsze oczekiwania”.

Dziewiczy lot Taranisa odbył się już 10 sierpnia ubiegłego roku, jednak informacje zdecydowano się ujawnić dopiero teraz po zakończeniu całej serii prób demonstratora technologii. Pierwszy lot trwał 15 minut i obejmował podstawowe manewry. Maszyną kierował z naziemnego stanowiska oblatywacz BAE Systems Bob Fraser. Do końca ubiegłego roku przeprowadzono całą serię dalszych lotów próbnych, trwających nawet godzinę.

Będący całkowicie brytyjskim przedsięwzięciem program Taranisa kosztował do tej pory 185 milionów funtów. Projekt został ujawniony w lipcu 2010, od tamtej pory trwały prace w zakładach w Warton, połączone ze szkoleniem operatora. W kwietniu 2013 rozpoczęły się próby naziemne, zakończone w lipcu kołowaniem z dużą prędkością.

Londyn wiąże z Taranisem bardzo duże nadzieje. W program zaangażowanych jest 250 przedsiębiorstw, które mają opanować dzięki niemu najnowocześniejsze technologie lotnicze.

(baesystems.com)