Koncern Turkish Aerospace Industries poinformował o oblocie prototypowego lekkiego śmigłowca wielozadaniowego T625. Dziewiczy lot odbył się 6 września w zakładach TAI w Ankarze.

Śmigłowiec spędził w powietrzu dwadzieścia minut, ale przez cały czas pozostawał w zawisie na niewielkiej wysokości, jedynie z nieznacznym przemieszczeniem względem ziemi. Załoga skupiała się na kontrolowaniu prawidłowego działania przekładni i wirnika nośnego, napędzanego przez dwa silniki LHTEC CTS800.

Prace nad T625 trwają od 2010 roku. W jego konstrukcji zastosowano niektóre elementy (w tym właśnie wirnik i przekładnie) wykorzystane także w nowej wersji śmigłowca uderzeniowego T129.

T625 to śmigłowiec o masie startowej 6 ton, przeznaczony zarówno dla wojska, jak i dla formacji paramilitarnych czy użytkowników cywilnych. Producent zapowiada, że maszyna będzie sobie doskonale radziła w trudnych warunkach klimatycznych (w tym w bardzo wysokiej temperaturze) i na dużych wysokościach. Kabina śmigłowca ma pozwalać na zabranie dwunastu pasażerów.

Zobacz też: Erdoğan chce jak najszybszych dostaw S-400

(informacja prasowa TAI)

materiały prasowe TAI