Bezzałogowy statek latający MQ-9 Reaper odbył we wtorek pierwszy lot z 709. bazy Cognac-Château Bernard, położonej w regionie Nowa Akwitania w zachodniej Francji. Francuskie siły powietrzne poinformowały, że oznacza to osiągniecie niezależności w szkoleniu operatorów Reaperów i stopniowe odchodzenie od korzystania ze wsparcia państw trzecich.

W ciągu lotu trwającego 5 godzin i 10 minut jeden ze stacjonujących tam bezzałogowców eskadry 1/33 Belfort poruszał się w przestrzeni powietrznej na północ od bazy, w której stacjonuje od kilku tygodni. Celem lotu było sprawdzenie działania statku powietrznego i umiejętności załogi naziemnej kontrolującej lot, czyli pilota aparatu i operatora systemów pokładowych. Podczas testu między innymi skalibrowano parametry awaryjne, zweryfikowano poprawności działania łącza satelitarnego i bezpiecznie przeprowadzono procedurę startu i lądowania.

W tym ostatnim aspekcie pilot i operator systemów znajdujący się w naziemnej stacji kontrolnej przed startem przejrzeli systemy bezzałogowca, załadowali do pamięci komputerów plan lotu i wystartowali dronem z pasa lotniska w bazie. Początkowo pilotowali go za pomocą łącza danych w paśmie X, zaś potem podłączyli samolot do systemu łączności satelitarnej. Przy lądowaniu procedura odbywała się odwrotnie.

Eskadra 1/33 Belfort ma od teraz obsługiwać codzienne loty Reaperów nad Francją metropolitarną, a tym samym pozwoli wojskom lotniczym na większą autonomię w szkoleniu własnych operatorów. Do roku 2019 r. eskadra będzie mieć dwanaście statków powietrznych, obsługiwanych przez trzydzieści załóg. W styczniu bieżącego roku francuska agencja do spraw zakupów wojskowych podpisała umowę w sprawie zakupu czwartego zestawu bezzałogowych statków latających MQ-9 Reaper. Amerykańskie przedsiębiorstwo General Atomics Aeronautical Systems Inc zobowiązało się do dostawy trzech bsl i naziemnej stacji kierowania.

Obecnie w Cognac-Château Bernard znajduje się sześć UAV-ów, zaś pozostałe pięć operuje w ekspedycyjnej bazie lotniczej w nigerskim Niamey. Dostarczają danych wywiadowczych i wspierają operację antyterrorystyczną Barkhane. Od stycznia 2014 roku wylatały już 15 tysięcy godzin.

Dla pilotów i operatorów Reaperów z Cognac następne dni będą wypełnione licznymi misjami, w tym zapewnieniem bezpieczeństwa podczas obchodów Dnia Bastylii w Paryżu, święta narodowego Francji, które przypada na 14 lipca.

Zobacz też: Pierwszy lot bojowy nowej wersji Reapera

(defenseworld.net)

US Air Force / J.M. Eddins Jr.