Francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że samolot transportowo-tankujący A330 MRTT – służący tam od września 2018 roku pod nazwą Phénix – odbył pierwszy lot operacyjny. 15 stycznia samolot przeleciał na wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim w ramach ćwiczenia „Marathon Monfreid”.

Phénix przez dwa dni wchodził w skład 181. Oddziału Lotniczego imienia kapitana Rolanda Garrosa na lotnisku o tej samej nazwie. Po jedenastogodzinnym locie na Reunion latająca cysterna ruszyła w stronę Dżibuti, skąd doprowadziła na wyspę parę myśliwców Dassault Rafale należących do 4. Skrzydła Myśliwskiego. Dwa dni później cała trójka odleciała do Francji – do 113 Bazy Lotniczej Saint-Dizier-Robinson.

Latająca cysterna udała się na Reunion z jedenastoosobową załogą. Na pokładzie było pięciu pilotów, dwóch operatorów systemu tankującego i czterech członków personelu pokładowego.

W drodze do Europy Rafale’e pobierały paliwo pięć razy. Na instagramowym profilu Armée de l’air opublikowano zdjęcie Phénixa w towarzystwie pary myśliwców:

Zobacz też: A330 MRTT konkurencją dla KC-46A w US Air Force?

(defense.gouv.fr)

Hervé Gousse / Airbus