Dzisiaj, 22 grudnia 2018 roku, egzemplarz przedseryjny L-39NG o numerze fabrycznym 7001 wykonał swój pierwszy lot. Samolot pilotowali fabryczni piloci doświadczalni – David Jahoda i Vladimír Továrek. Maszyna wystartowała o 10.38, wzniosła się na 5000 stóp i po dwudziestu sześciu minutach wylądowała na przyzakładowym lotnisku. W czasie krótkiego lotu przeprowadzono pierwsze próby w powietrzu.

Lot odbył się dwa miesiące po publicznej prezentacji. Tak krótki czas jest dowodem na dojrzałość konstrukcji i jej gotowość do rozpoczęcia programu certyfikacji. Samolot jest już zbudowany w konfiguracji docelowej, między innymi ze zbiornikami paliwa w skrzydłach i zmienionymi wlotami powietrza. Producent ma zamiar uzyskać certyfikat do końca 2019 roku.

L-39NG to samolot szkolenia podstawowego i zaawansowanego oraz lekki samolot bojowy. Wyposażenie kabiny pilotów jest w pełni cyfrowe, a oprogramowanie obejmuje między innymi system wirtualnego szkolenia, co znaczy, że można symulować użycie uzbrojenia czy pracy radaru bez jego fizycznej obecności w samolocie. Piloci mają do dyspozycji również wyświetlacze nahełmowe.

Według producenta L-39NG ma być jedynym dostępnym na rynku samolotem, który oferuje szkolenia na odrzutowcu za cenę porównywalną z samolotami turbośmigłowymi. Prezes spółki Aero Vodochody Giuseppe Giordo oświadczył, że program jest realizowany zgodnie z harmonogramem i wszystko wskazuje na to, że pierwsze samoloty zostaną dostarczone klientom zgodnie z ustaleniami w pierwszym kwartale 2020 roku.

– Samolot sprawował się bardzo dobrze i w pełni sprostał naszym oczekiwaniom w zakresie stabilności i reakcji na ruchy drążka – powiedział pilot David Jahoda. – Zdołaliśmy nawet przeprowadzić pewne testy, jak zmiana konfiguracji, rozpędzenie się do 200 węzłów, zakręty z przechyleniem trzydziestu, czterdziestu pięciu i sześćdziesięciu stopni oraz zwalnianie do prędkości lądowania. Wszystkie systemy pracowały bardzo dobrze, a widoczność z kabiny jest wspaniała. L-39NG jest zupełnie nową maszyną i uważam, że ma wielki potencjał żeby zostać idealnym samolotem szkolnym dla samolotów bojowych czwartej i piątej generacji.

Zobacz też: Centrum szkolenia lotniczego CLV Pardubice

(Informacja prasowa)

AERO Vodochody