Wiele wskazuje na to, że już wkrótce zostanie oblatany chiński pokładowy samolot wczesnego ostrzegania. Odpowiednik E-2 nosi oznaczenie KJ-600.

Na przełomie lipca i sierpnia w sieci pojawiły się nowe zdjęcia makiety pokładu lotniskowca z Okrętowego Centrum Projektowo-Badawczego politechniki w Wuhanie. Na fotografiach widoczne są KJ-600 i myśliwiec J-15.

Zostało to uznane za dowód rychłego oblotu prototypu. Co ciekawe, rządowy tabloid Global Times, pisząc o KJ-600, twierdzi, że na zdjęciach widoczna jest makieta samolotu. Nie przeszkadza to jednak gazecie również informować o zbliżającym się dziewiczym locie.

Pierwsze konkretniejsze informacje na temat chińskiego pokładowego samolotu wczesnego ostrzegania pojawiły się rok temu. Pierwsze zdjęcia KJ-600 pojawiły się natomiast już wiosną 2017. Opracowany w zakładach Xi’an prawdopodobnie na bazie transportowego Y-7 samolot ma otrzymać radar AESA.

Z racji masy startowej szacowanej na 25-30 ton KJ-600 nie trafi na pokłady pozbawionych katapult Liaoninga i lotniskowca typu 001A. Samolot od początku projektowano z myślą o bardziej zaawansowanych okrętach typów 002 i 003.

Zobacz też: Jak-44. Sowiecki pomysł na pokładowy samolot AEW&C

(atimes.com, globaltimes.cn, popsci.com)

Xi'an Aircraft Industrial Corporation