W lipcu samolot zdalnie sterowany General Atomics Aeronautical Systems MQ-9B SkyGuardian jako pierwsza maszyna bezzałogowa przeleci przez Atlantyk ze Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii. Samolot noszący jeszcze cywilne znaki rejestracyjne weźmie udział, na wystawie statycznej, w pokazach Royal International Air Tattoo.

Samolot wystartuje z bazy w Dakocie Północnej i przeleci bez międzylądowania około 6500 kilometrów do RAF Fairford. Przez cały czas będzie sterowany przez operatora znajdującego się w siedzibie producenta w Grand Forks. SkyGuardian może przebywać w powietrzu maksymalnie przez czterdzieści godzin.

Samolot ma przylecieć do Wielkiej Brytanii 11 lipca. Brytyjska Administracja Lotnictwa Cywilnego zaaprobowała przelot bezzałogowca w brytyjskiej przestrzeni powietrznej i wydała komunikaty dla pilotów i linii lotniczych o restrykcjach w wykorzystaniu poszczególnych obszarów przestrzeni powietrznej, tak aby zapewnić bezpieczny przelot SkyGuardiana.

MQ-9B SkyGuardian będzie w Wielkiej Brytanii nosił nazwę Protector RG Mk1. Będzie wykorzystywany do rozpoznania dalekiego zasięgu i prowadzenia ataków z wykorzystaniem uzbrojenia precyzyjnego. RAF zamówił szesnaście Protectorów, które zastąpią w służbie starszą wersję MQ-9 – Reapera.

Organizatorzy pokazów lotniczych cieszą się, że to właśnie ich impreza została wybrana do pierwszej prezentacji brytyjskiej wersji SkyGuardiana i zaangażowania w historyczne wydarzenie jakim będzie ten przelot. Jednocześnie podkreślają, że przelot samolotu odbędzie się według ścisłych zasad wyznaczonych wyłącznie dla tego jednego samolotu i latanie wszelkimi dronami w czasie pokazów jest surowo zabronione.

Zobacz też: MQ-9 nad Afganistanem jako maszyny wielozadaniowe

(Informacja prasowa)

Crown Copyright 2018