12 czerwca siły powietrzne Stanów Zjednoczonych i koncern Lockheed Martin przeprowadziły udany test w locie hipersonicznej broni szybkiej odpowiedzi AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW). W teście został użyty bombowiec B-52 Stratofortress z bazy Edwards w Kalifornii.

Przelot z podwieszonym uzbrojeniem to kolejny krok w dążeniach amerykańskich sił powietrznych na drodze do szybkiego opracowania i wdrożenia broni hipersonicznej. W marcu AGM-183A z powodzeniem przeszedł analizę wstępnego projektu. W ciągu najbliższych trzech lat odbędą się kolejne próby naziemne i w locie.

– Lockheed Martin i siły powietrzne Stanów Zjednoczonych przyspieszają proces opracowania i wdrożenia systemu broni hipersonicznej, ponieważ tego rodzaju zdolności są priorytetem dla bezpieczeństwa narodowego – powiedział Frank John, wiceprezes działu pocisków i kontroli ognia Lockheeda Martina.

Broń hipersoniczna będzie zdolna pokonywać znaczne odległości w trudnych warunkach dzięki wysokiej prędkości, dużej wysokości lotu i zdolności manewrowania. Lockheed Martin prowadzi prace w tej dziedzinie od lat siedemdziesiątych. Pierwszym projektem, który miał szansę (ostatecznie niezrealizowaną) na dojście do stadium prototypu był Lockheed L-301, opracowywany we współpracy z NASA.

Zobacz też: Pocisk hipersoniczny dla F-35C

(Informacja prasowa)

US Air Force