Chińskie zakłady lotnicze Harbin ogłosiły zawarcie pierwszego kontraktu eksportowego na lekkie śmigłowce bojowe Z-19E. Umowę podpisano podczas 4. Chińskiej Wystawy Śmigłowców w Tianjinie.

Szczegóły kontraktu pozostają nieznane. Wiadomo jedynie, że pięć Z-19E zostało kupionych przez Poly Technologies. Tę należącą do wojska firmę założono w 2005 roku jako konkurencję dla Norinco. Głównym obszarem jej zainteresowań są pociski rakietowe, jednak odgrywa również rolę swego rodzaju centrali eksportowej. Należy więc założyć, że Poly Technologies pełni w transakcji jedynie funkcję pośrednika.

Oblatany w 2011 Z-19 powstał jako uzupełnienie dla cięższych śmigłowców bojowych Z-10. Maszyna jest odpowiednikiem indyjskiego HAL LCH i japońskiego Kawasaki OH-1.

W 2015 roku zapadła decyzja o opracowaniu wersji eksportowej. Z-19E wykonał pierwszy lot w maju 2017 roku.

Nie jest to koniec nowości związanych z tym śmigłowcem. Na tych samych targach w Tinajinie pierwszy raz publicznie pokazano także kolejną wersję Z-19 dla chińskich sił powietrznych. Tym razem jest to maszyna wyposażona w zamontowany nad wirnikiem radar, odpowiednik amerykańskiego AN/APG-78 Longbow.

(eastpendulum.com)

Alert5, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International