Indyjskie siły zbrojne są gotowe w ciągu miesiąca umieścić na orbicie swojego pierwszego satelitę. Użytkownikiem urządzenia ma być marynarka wojenna.

Geostacjonarny satelita ma zostać umieszczony nad Oceanem Indyjskim i obejmować swoim zasięgiem obszar od wschodniej Afryki po Cieśninę Malakka. Głównymi zadaniami obiektu będą zbieranie danych wywiadowczych oraz przekazywanie danych w czasie rzeczywistym pomiędzy jednostkami nawodnymi, podwodnymi, samolotami i lądowymi stanowiskami dowodzenia. Kilka dni przed ogłoszeniem satelitarnych planów pojawiła się informacja o powołaniu specjalnej komórki sztabu marynarki wojennej zajmującej się komunikacją satelitarną i operacjami sieciocentrycznymi.

Właśnie uzyskanie zdolności do prowadzenia operacji sieciocentrycznych jest jednym z głównych zadań, jakie stawiają sobie indyjskie siły zbrojne, kolejną jest możliwość zwalczania wrogich satelitów. Oba zagadnienia związane są z rywalizacją indyjsko-chińską. Rząd w New Delhi póki, nie planuje jednak powołania oddzielnego dowództwa kosmicznego.

Indyjskie siły zbrojne korzystają obecnie z cywilnych satelitów o podwójnym zastosowaniu (cywilno/ wojskowe) lub wyposażonych w specjalne przekaźniki satelitów komercyjnych. Umieszczenie na orbicie pierwszego wyłącznie wojskowego satelity jest dużym krokiem naprzód w modernizacji indyjskiej armii, jednak w tej dziedzinie Indie ciągle pozostają w tyle za swoim głównym rywalem – Chinami.

(Times of India)

P.J. Weisgerber wia Wikimedia Commons