W zakładach Airbusa w Albacete w Hiszpanii odbyła się uroczystość przekazania hiszpańskim siłom powietrznym śmigłowca H215 w wersji poszukiwawczo-ratowniczej. Zakup został sfinalizowany w lipcu tego roku za pośrednictwem Agencji Wsparcia i Zamówień NATO.

H215 należy do szerokiej rodziny śmigłowców Super Puma. Napędzany jest dwoma silnikami, kokpit wyposażony jest w kilka wielofunkcyjnych wyświetlaczy, a awionika obejmuje między innymi czteroosiowego autopilota. W celu lepszego wykonywania misji SAR, hiszpański śmigłowiec ma dodatkowe zbiorniki paliwa zwiększające zasięg do 560 kilometrów, radio wysokiej częstotliwości, wyciągarkę, kokpit przystosowany do gogli noktowizyjnych i ratunkowe pływaki.

Śmigłowce rodziny Super Puma są szeroko wykorzystywane przez hiszpańskie siły zbrojne do misji ratowniczych i transportowych, w tym do przewozu najważniejszych osób w państwie. Nowy helikopter będzie służył w 802. Eskadrze w Gando na Gran Canarii. Śmigłowiec wejdzie do służby liniowej niemal z marszu, jedynie po krótkim przeszkoleniu załogi bardzo doświadczonej w lataniu na innych wersjach Pumy.

Czytaj też: Katastrofa hiszpańskiego śmigłowca

(defense-aerospace.com; fot. materiały prasowe Airbus Helicopters)