RAAF odebrał pierwszy samolot szkolenia zaawansowanego Hawk AJT. Nie jest to samolot fabrycznie nowy, ale modernizacja przeprowadzona wspólnie przez BAE Systems i australijskich techników. Zmodernizowano już dwanaście z trzydziestu trzech samolotów.

– Zmodernizowany Hawk AJT daje australijskim siłom powietrznym wspaniałe możliwości szkolenia, a w połączeniu z symulatorami dostarczonymi przez CAE, tworzy imponujący system szkolenia zaawansowanego i gwarantuje efektywność szkolenia w kolejnej dekadzie, a nawet dłużej – powiedział dyrektor BAE Systems Australia Glynn Phillips.

Hawk AJT oferuje nowe możliwości szkolenia dzięki symulowanemu radarowi, walce elektronicznej, cyfrowej mapie i systemach ostrzegających o zderzeniu z ziemią i innymi samolotami. Dzięki przeprowadzonej modernizacji Hawki będą skutecznie przygotowywały pilotów do służby na F/A-18A/B/F, EA-18G i F-35A.

Modernizacja samolotów rozpoczęła się w 2014 roku i ma się zakończyć na początku 2019 roku. Prace prowadzone są w należącym do BAE System zakładzie Fast Jet w Williamtown w Nowej Południowej Walii w Australii.

Zobacz też: Australia odebrała ostatniego EA-18G

(airforce-technology.com)

BAE Systems