20 września do brazylijskiego portu Navegantes przypłynął statkiem pierwszy wielozadaniowy samolot bojowy JAS 39E Gripen (lokalne oznaczenie F-39E). Cztery dni później myśliwiec wykonał pierwszy lot w Brazylii z Navegantes do leżącego 560 kilometrów na północ Gavião Peixoto. Egzemplarz zostanie wykorzystany w czasie cyklu prób w locie zaplanowanego w Brazylii.

– Zostanie wykorzystany do weryfikacji poprawnego funkcjonowania wyposażenia specyficznego dla wersji brazylijskiej, takiego jak systemy łączności czy integracja uzbrojenia – głosi oświadczenia Saaba. – Ponadto samolot zostanie wykorzystany do zwykłych prób w locie, wspólnych dla wszystkich wariantów Gripena E/F.

Dostarczony samolot został wyprodukowany w Szwecji i tam zrealizowano na nim pierwszą część testów w locie. Próby zaplanowane w Brazylii będą obejmowały między innymi badanie systemu kontroli lotu i przystosowanie do warunków tropikalnych. Jeśli chodzi o wyposażenie specyficzne dla Brazylii, badany będzie szczególnie system łączności Link BR2 umożliwiający szyfrowany przesył danych i komunikacji głosowej.

W 2014 roku Brazylia zamówiła trzydzieści sześć Gripenów E/F. Piętnaście z nich zostanie zmontowanych na miejscu. Ponadto ponad 350 inżynierów i techników zostanie wyszkolonych w obsłudze samolotu, a Saab przekaże Brazylii również pewne technologie lotnicze. Do tej pory przeszkolono w Szwecji już ponad 230 inżynierów, którzy pracują w Gripen Design and Development Network w Gavião Peixoto nad dalszym rozwojem poszczególnych systemów Gripena.

– To wielka satysfakcja dla brazylijskich sił powietrznych widzieć ten myśliwiec latający nad naszym terytorium – powiedział dowódca lotnictwa wojskowego, generał dywizji Antonio Carlos Moretti Bermudez. – F-39 Gripen będzie stanowił kręgosłup lotnictwa myśliwskiego i jest potwierdzeniem zobowiązania sił powietrznych do obrony suwerenności i zapewnienia bezpieczeństwa na podległym im obszarze.

Saab poinformował, że program przebiega zgodnie z harmonogramem. 23 października samolot zostanie oficjalnie zaprezentowany w Brasílii w czasie święta lotników i święta sił powietrznych. Pierwszy myśliwiec powinien wejść do służby w brazylijskich siłach powietrznych w 2021 roku. Pierwszą jednostką wyposażoną w Gripeny będzie 2. Skrzydło z Anápolis.

Zobacz też: Wietnam ujawnił rodzimy pocisk manewrujący VCM-01

(Informacja prasowa, flightglobal.com)

Saab