Jak podaje strona magazynu Seapower, amerykański Korpus Piechoty Morskiej 29 marca odebrał z zakładów Northrop Grumman Electronic Systems w Linthicum w stanie Maryland pierwszy seryjny egzemplarz radaru wielofunkcyjnego AN/TPS-80 G/ATOR (Ground/Air Task-Oriented Radar). Stanowi to jeden z końcowych etapów rozwoju tej konstrukcji, rozpoczętego ponad dziesięć lat temu.

Radar trójwspółrzędny AN/TPS-80, działający w paśmie S (od 2 do 4 GHz), zastępuje pięć dotychczas używanych przez US Marine Corps radiolokatorów o różnym zasięgu i wąskich zakresach specjalności. Do jego zadań należy kontrola przestrzeni powietrznej oraz obrona obszaru przed ostrzałem artyleryjskim (w tym rakietowym i moździerzowym), samolotami, bezpilotowcami i pociskami manewrującymi. Może także działać w trybie precyzyjnego naprowadzania lotnictwa i obrony przeciwlotniczej na cele.

Zestaw ma być bardzo sieciocentryczny – poszczególne G/ATOR-y będą mogły zarówno komunikować się pomiędzy sobą, jak i przekazywać obraz sytuacji do centrum dowodzenia na śmigłowcowcu desantowym. Mają współpracować z istniejącymi systemami dalekiego zasięgu. Ponieważ zestaw ma otwartą, podatną na modernizacje architekturę, w przyszłości można będzie go uzupełniać o nowe moduły i funkcjonalności, takie jak możliwość zwalczania pocisków balistycznych.

Kompleks G/ATOR, którego nazwę można tłumaczyć jako „aligator”, składa się z trzech części: radaru AESA z podnoszoną anteną o wymiarach 2,4 × 3,6 metra, modułu zasilającego na podwoziu siedmiotonowej ciężarówki i modułu łącznościowego na Humvee. USMC zakłada, że zestawy będą przewożone na miejsce działań w częściach (każdy z trzech pojazdów osobno) pod pionowzlotami MV-22B i śmigłowcami CH-53K oraz w komplecie w ładowniach C-130. Pełną gotowość do pracy osiągną w czasie 30–45 minut od dotarcia na miejsce.

 G/ATOR US Marine Corps

W tej chwili liczba posiadanych przez USMC kompleksów tego typu z różnych faz rozwoju konstrukcji wzrasta do sześciu. Wyniki testów są bardzo obiecujące. G/ATOR ma unikatową w porównaniu ze starszymi zestawami zdolność do samodzielnego wypoziomowania swoich wskazań w trudnym terenie. Wykazuje ponoć imponujący zasięg i doskonałe pokrycie obszaru radiolokacyjnego. Pomyślnie przeszedł też burzę piaskową, która unieruchomiła podobne starsze urządzenia.

Według US Marine Corps cena jednostkowa G/ATOR-a to 36,1 miliona dolarów. Pierwsze dostawy do jednostek bojowych przewidziane są w lutym 2018. Korpus na chwilę obecną planuje zamówić czterdzieści pięć zestawów tego typu, z tego siedemnaście do ochrony baz własnego lotnictwa, a dwadzieścia osiem do obrony oddziałów piechoty. Dostawy AN/TPS-80 dla marines mają być sfinalizowane do 2024 roku.

Zobacz też: Korpus Piechoty Morskiej za bardzo lotniczy?

(seapower.org, c4isrnet.com)

Northrop Grumman
DoD