20 października na lotnisku Warton należącym do firmy BAE Systems miał miejsce oblot pierwszego samolotu myśliwskiego Eurofighter dla lotnictwa wojskowego Arabii Saudyjskiej. Podczas lotu próbnego samolot miał podwieszony podkadłubowy zbiornik paliwa oraz dwa pociski klasy powietrze-powietrze AIM-132 ASRAAM.

Na dzień dzisiejszy w hali montażowej zakładów BAE Systems, w różnym etapie wyposażania, znajduje się siedem kolejnych egzemplarzy przeznaczonych dla Arabii. Lot jest kluczowym etapem realizacji kontraktu na dostawę 72 samolotów tego typu. Jego wartość szacuje się na około 4,43 mld funtów. Po dostawie pierwszych maszyn do odbiorcy, co nastąpi nie wcześniej niż w przyszłym roku, montaż dalszych 48 egzemplarzy odbędzie się w zakładach w bazie lotniczej im. Abda al-Aziza na terenie Arabii Saudyjskiej.

Montaż płatowców u odbiorcy ma znacząco podnieść rangę kontraktu oraz potencjał lokalnego przemysłu zbrojeniowego. Zamówione samoloty uzupełnią flotę saudyjskich myśliwców F-15C/D oraz F-3 Tornado ADV. Warto dodać, że drugi z wymienionych, również zakupiony w Wielkiej Brytanii, docelowo zostanie przez Eurofightery zastąpiony.

Jednocześnie za kulisami mówi się o znacznym opóźnieniu dostaw, związanych z brakiem zgody Amerykanów na dostawę komponentów wyprodukowanych w USA oraz aferami towarzyszącymi podpisaniu kontraktu.