W poniedziałek 26 listopada, w stolicy Wietnamu Hanoi, rozpoczął się pierwszy strategiczny dialog polityki obronnej Wietnamu i Japonii. Przewodniczącymi zostali wietnamski wiceminister obrony generał Nguyen Chi Vinh, oraz japoński wiceminister obrony Hironori Kanazawa.

W trakcie dyskusji współprzewodniczący podzielili się swoimi spostrzeżeniami odnośnie stosunków japońsko-wietnamskich, które według nich wkraczają w nową fazę, we wszystkich dziedzinach. Wzrastające znaczenie współpracy obronnej wpisuje się natomiast w ustanowione przez najwyższe władze obu państw partnerstwo strategiczne.

Uzgodniono, że aby uaktywnić współpracę jeszcze bardziej, w najbliższych latach nastąpi zwiększenie ilości wizyt, wspólnych treningów i ćwiczeń czy też udziału w misjach pokojowych. Obie strony zgodziły się, że powinny wspierać się wzajemnie na międzynarodowych forach, takich jak spotkania ministrów obrony ASEAN, czy też forum regionalnego ASEAN. Ponadto „mapa drogowa” przyszłej współpracy podpisana przez ministrów obrony w październiku 2011 roku, ma zostać uzbrojona w mechanizm dialogu i implementacji zawartych w niej inicjatyw dwustronnych.

(news.xinhuanet.com)