Brytyjska piechota morska odebrała pierwszy śmigłowiec Merlin Mk4. W porównaniu z wersją Mk 3 maszyna jest szybsza, ma większą moc i jest zoptymalizowana do prowadzenia operacji pokładowych. Łopaty wirnika głównego i ogon składają się automatycznie, a podwozie zostało wzmocnione. Śmigłowce będą mogły operować między innymi z lotniskowców typu Queen Elizabeth.

Śmigłowce wyposażone są w ten sam kokpit co należące do Royal Navy Merliny Mk4. Podstawę stanowi pięć monitorów 10 × 8 cali, dwa ekrany dotykowe i dwa kontrolery kursorów do obsługi monitorów taktycznych. Dzięki temu konfiguracja brytyjskich Merlinów została ujednolicona. Modernizacji uległ także system samoobrony Defensive Aids System (DAS), który teraz występuje w najnowszej wersji DAS Controller. Umożliwia on szybką identyfikację zagrożenia i zainicjowanie odpowiedniej metody obronnej.

Piechota morska otrzyma łącznie dwadzieścia pięć śmigłowców Commando Merlin Mk4. Będą wykorzystywane do transportu żołnierzy i ładunków z okrętów na brzeg. Ich służba powinna rozpocząć się w ciągu kilku miesięcy. W tym roku ma być dostarczonych dziesięć maszyn, a cała flota ma osiągnąć gotowość operacyjną w 2023 roku. Kontrakt na przeprowadzenie modernizacji przez Leonardo jest wart 388 milionów funtów.

Zobacz też: Początek dostaw AW101 w wersji SAR dla Norwegii

(aircosmosinternational.com)

DE&S Photography / MOD / Crown Copyright 2018