Chiński koncern NORINCO przedstawił pierwszy stworzony w tym kraju system obrony aktywnej. Prace nad GL5 są najprawdopodobniej już mocno zaawansowane, bowiem system prezentowano w akcji przed licznym gronem attaché wojskowych.

Pojedynczy zestaw składa się z czterech radarów zapewniających obserwację dookolną, czterech potrójnych wyrzutni przeciwpocisków i panelu sterowania. Według NORINCO GL5 jest w stanie zapewnić pełną ochronę czołgu w zakresie 360 stopni w poziomie i 20 stopni w pionie.

W trakcie demonstracji GL5 zniszczył pocisk rakietowy, określany jako „kalibru 120 milimetrów”. Jako pierwsze w system obrony aktywnej wyposażone mają zostać czołgi podstawowe typu 99A (ZTZ-99A, na zdjęciu).

Z wypowiedzi przedstawicieli NORINCO wynika, że prace nad systemem obrony aktywnej prowadzono od dłuższego czasu, ale dopiero GL5 uznano za satysfakcjonujący. Podobnie jak zagraniczne odpowiedniki GL5 służy do zwalczania przeciwpancernych pocisków rakietowych i pocisków wystrzelonych z granatników przeciwpancernych.

Obecnie potentatami w dziedzinie systemów aktywnych są Izrael i Rosja. Zainteresowanie tego typu wyposażeniem jednak stale rośnie. Działania na tym polu podjęły między innymi Indie, Iran oraz Stany Zjednoczone.

Zobacz też: Modernizacja czołgów typu 96A dzięki biathlonowi czołgowemu

(defence-blog.com)

Tyg728, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International