Wycofany ze służby trzy lata temu okręt podwodny Chang Zheng 1 trafił już do muzealnej ekspozycji. Jednostka była pierwszym chiński atomowym okrętem podwodnym, w aktywnej służbie spędziła trzydzieści dziewięć lat.

Reaktor i paliwo jądrowe usunięto z pokładu już w 2013 roku. Przez następne lata Chang Zheng 1 były przystosowywany do roli okrętu-muzeum. Wreszcie w sobotę okręt przeholowano do Qingdao, gdzie zacumował przy nabrzeżu muzeum chińskiej marynarki wojennej. Pierwsi zwiedzający będą mogli zwiedzić jednostkę już w najbliższym czasie.

Typ 091, do którego należy Chang Zheng 1 to bardzo ciekawe okręty. Opracowane już po zerwaniu ze Związkiem Radzieckim, były wzorowane na rosyjskich rozwiązaniach z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. W latach 1970–1990 zbudowano łącznie pięć jednostek, które mimo ostrej krytyki stanowią kamień milowy w rozwoju chińskiej floty podwodnej. Wśród ich największych wad wymienia się głośny układ napędowy, słabą izolację reaktora, dużą awaryjność oraz możliwość odpalania pocisków przeciwokrętowych jedynie w położeniu nawodnym.

(globaltimes.cn; fot. U.S. Navy)