W dniu 25 września eks-radziecki lotniskowiec Wariag oficjalnie wszedł w skład Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Ceremonia z udziałem najwyższych oficjeli odbyła się w w Dalian. Znana jest już wreszcie nazwa okrętu, a jej wybór okazuje się dość zaskakujący.

W obecności prezydenta ChRL Hu Jintao i premiera Wen Jiabao okręt został przyjęty do służby pod nazwą Liaoning oraz numer burtowy 16. Nazwa okrętu pochodzi od prowincji, w której znajduje się Dalian. Jest to zaskakujący wybór, do tej pory wśród analityków i zwykłych miłośników okrętów dominował pogląd, że lotniskowiec zostanie nazwany Shi Lang, na cześć admirała na cześć admirała, który w XVII wieku podbił Tajwan dla dynastii Qing. W ostatnich miesiącach pojawiły się pogłoski, że wzorem US Navy okręt otrzyma imię po którymś z przywódców ChRL.

Chińskie media wręcz rozpływają się w zachwytach nad znaczeniem okrętu, podkreślając jego znaczenie dla umocnienia pozycji Chin, jako mocarstwa i możliwe zastosowanie w misjach podtrzymywania pokoju. Niemniej pojawiły się już obawy, że pierwsze zadania okrętu mogą być związane ze sporem o Wyspy Senkaku/ Diaoyu.

Nie słabną także spekulacje związane ze składem przyszłej grupy lotniskowcowej i składu skrzydła lotniczego. Według ostatnich doniesień na okręcie ma bazować 8 śmigłowców ZOP Ka-28 i ponad 20 myśliwców J-15. Eskortę lotniskowca mają zapewnić 2 niszczyciele typu 052C, 4 fregaty typu 054A i 1 atomowy okręt podwodny typu 093.

(ecns.cn, globaltimes.cn)