BAE Systems poinformował, że RAF odebrał pierwszego Typhoona zmodernizowanego w ramach programu „Centurion”. Po modernizacji samolot może przenosić znacznie szerszy wachlarz uzbrojenia, obejmujący między innymi pociski powietrze–powietrze MBDA Meteor i pociski manewrujące Storm Shadow.

W pierwszej transzy zostanie zmodernizowanych dwadzieścia sześć samolotów. W ciągu kilku nadchodzących miesięcy zostaną przeprowadzone badania dopuszczające samoloty do lotów, które powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Równocześnie za kilka tygodni rozpocznie się przeszkalanie pierwszych pilotów. Osiągnięcie gotowości operacyjnej zaplanowano na 2019 rok.

Typhoony zmodernizowane w ramach projektu „Centurion” mają przejąć wykonywanie zadań uderzeniowych po wycofywanych Tornadach GR4. Poza wspomnianym już uzbrojeniem ich arsenał obejmuje bomby Paveway IV, a docelowo również pociski Brimestone, które są aktualnie testowane na samolocie. Zmodernizowane zostaną wszystkie samoloty w wersjach Tranche 2 i Tranche 3. Pięćdziesiąt jeden Typhoonów Tranche 1 będzie wykorzystywanych jedynie w roli myśliwców i nie będzie modyfikowanych.

Zobacz też: Royal Navy rezygnuje z zabytkowych samolotów

(janes.com)

materiały prasowe BAE Systems