Pierwszy śmigłowiec wielozadaniowy H225M Caracal przystosowany do przenoszenia pocisków przeciwokrętowych Exocet opuścił linię montażową zakładów Helibras w Itajubie w Brazylii. Jest to pierwszy z pięciu śmigłowców zamówionych w tej konfiguracji przez brazylijską marynarkę wojenną.

Łącznie Brazylia zamówiła pięćdziesiąt Caracali w różnych wersjach dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Wersja morska dysponuje największym potencjałem uderzeniowym. Wersja ta została nazwana Operacio MB, a jej wyposażenie obejmuje między innymi: dwa zaczepy dla pocisków Exocet AM39 Block 2 Mod 2, zamontowany pod dziobem radar Telephonics APS-143 do poszukiwania celów morskich, system ostrzegania przez rakietami, kamerę FLIR SAFIRE III, głowicę z sensorami elektrooptycznymi oraz konsolę operatora umieszczoną w przedziale transportowym.

Śmigłowiec może odpalić jeden lub dwa pociski równocześnie, ale może też lecieć z niesymetrycznie rozłożoną masą z Exocetem z jednej strony i sondą do tankowania w powietrzu z drugiej strony. Jest to całkiem duże osiągnięcie dla Caracala, ponieważ jeden pocisk waży 655 kilogramów.

Także Chile i Arabia Saudyjska uzbroiły swoje śmigłowce Super Puma w Exocety, ale było to dwadzieścia lat temu i maszyny te dysponują znacznie mniejszymi możliwościami w stosunku do śmigłowców brazylijskich. Z kolei brazylijska marynarka wojenna w przeszłości używała uzbrojonych w te pociski śmigłowców Sea King, ale były to Exocety w wersji Block 1 Mod 1. Prace nad wersją Operacio MB rozpoczęły się w 2013 roku wraz z podpisaniem przez Brazylię kontraktu na zakup śmigłowców.

Zobacz też: Pocisk, który nie wybuchł – czyli zatopienie HMS Sheffield

(janes.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl