Koncern Lockheed Martin poinformował, że ukończona została budowa pierwszego egzemplarza samolotu F-35 przeznaczonego dla Wielkiej Brytanii. Teraz maszynę czeka seria prób w powietrzu.

Oznaczony jako BK-1, F-35B – wersja krótkiego startu i pionowego lądowania – musi jeszcze przejść naziemne testy sprawności układu paliwowego, a następnie będzie mógł odbyć swój pierwszy lot. Po tych wszystkich testach, samolot zostanie dostarczony odbiorcy w 2012 roku.

Harv Smyth zajmujący się projektem F-35 ze strony brytyjskiej powiedział: „Jest to krok milowy w programie JSF dla Wielkiej Brytanii i spodziewamy się rozpoczęcia użytkowania tego samolotu w przyszłym roku. JSF idealnie wpasowuje się w brytyjskie potrzeby dotyczące lotnictwa, ponieważ jest światowej klasy myśliwcem piątej generacji i ma możliwość operowania zarówno z baz lądowych jak i lotniskowców typu Queen Elizabeth”.

F-35B będzie używany przez Brytyjczyków jedynie do misji szkoleniowych i testów. Pierwotnie chcieli oni zakupić wyłącznie wersję B, jednak po analizie strategicznej ostatecznie zdecydowali się na wybór samolotów w wersji C (przeznaczonej dla lotniskowców).

(defensenews.com)