Rosyjska agencja informacyjna TASS, powołując się na źródła ulokowane w ministerstwie obrony, poinformowała, że w 2018 roku rozpoczną się prace badawczo-rozwojowe nad okrętem podwodnym typu Boriej-B. Według wstępnych planów ich ukończenie wyznaczono na 2026 rok, wówczas też pierwszy okręt trafi do rosyjskiej marynarki wojennej.

Program prac rozwojowych okrętu podwodnego typu Boriej-B włączono do państwowego programu zbrojeniowego zaplanowanego na lata 2018–2025. Według jeszcze niepotwierdzonych informacji Borieje-B będą mieć kadłub poprzedników, ale poprzez instalację nowego systemu napędowego obniżona zostanie sygnatura akustyczna. Pojawią się również kolejne innowacje, ale odnośnie do tego nie podano szczegółów.

Budowa seryjnych okrętów typu Boriej-B rozpocznie się w 2023 roku. Dyrektor generalny biura konstrukcyjnego Rubin, Igor Wilnit, powiedział, że będą one rozwijane na bazie okrętów projektu 955 i 955A. Z kolei głównodowodzący rosyjskiej marynarki wojennej admirał Władimir Korolow powiedział 17 listopada w Siewierodwińsku, że ramy czasowe budowy tych okrętów podwodnych będą jasne dopiero po zakończeniu etapu koncepcyjnego.

Największą zmianą w porównaniu z poprzednikami ma być montaż pompy strumieniowej zamiast konwencjonalnej siedmiopłatowej śruby, co ma przełożyć się na ciche działanie napędu. Pompa tego rodzaju zbudowana jest z pojedynczego wielopłatowego wirnika, obracającego się wolno w kanale przepływowym, w którym zainstalowano łopatki kierujące. Jako wadę pompy strumieniowej wskazuje się dużą masę. Taki napęd stosowany jest na przykład w brytyjskich okrętach typu Trafalgar i amerykańskich Seawolf.

W Związku Radzieckim zainstalowano pompę strumieniową tylko na jednym okręcie podwodnym o napędzie dieslowsko-elektrycznym B-871 Ałrosa projektu 877W. Okręt zbudowano w latach 1988–1990. Służy obecnie we Flocie Czarnomorskiej.

Rosjanie szumnie zapowiadają, że będą konstruować bardziej zaawansowane okręty, ale już teraz mają problem z finansowaniem budowy obecnych jednostek. Przypuszcza się, że ze względu na opóźnienia spowodowane problemami finansowymi do końca tej dekady marynarce wojennej mogą zostać przekazane tylko dwa kolejne okręty: Kniaź Władimir i Kniaź Oleg.

Obecnie rosyjska marynarka ma trzy strategiczne okręty podwodne projektu 955 Boriej: K-535 Jurij Dołgorukij, K-550 Aleksandr Niewskij, K-551 Władimir Monomach. Pierwszy pływa we Flocie Północnej, pozostałe dwa zaś – we Flocie Pacyfiku. Kniazia Władimira, pierwszego przedstawiciela zmodyfikowanego typu Boriej-A, zwodowano w listopadzie ubiegłego roku. Pozostałe okręty – Kniaź Oleg, Gienieralissimus Suworow, Impierator Aleksandr III i Kniaź Pożarskij – znajdują się na różnych etapach konstrukcji. W grudniu 2016 roku położono stępkę pod ostatniego zaplanowanego Borieja.

Zobacz też: Plany rozwoju rosyjskiej marynarki wojennej

(tass.com)

ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej