Firma Lockheed Martin dostarczyła US Army pierwszy pocisk systemu Army Tactical Missile System (ATACMS) z nowej linii produkcyjnej zakładów w Camden w stanie Arkansas. W ramach umowy Lockheed Martin ma dostarczyć US Army i klientom zagranicznym 124 nowe pociski.

Producent zapewnia, że ATACMS to jedyny taktyczny system broni ziemia–ziemia dysponujący zdolnościami precyzyjnego rażenia dalekiego zasięgu będący na wyposażeniu US Army. Pociski ATACMS mogą być wystrzeliwane z wszystkich wyrzutni rodziny MLRS, dając dowódcom swobodę działania w środowisku intensywnego konfliktu.

Równolegle z realizacją kontraktu produkcyjnego, Lockheed Martin zbliża się do ukończenia kontraktu rozwojowego na rzecz US Army, którego celem jest dalsze ulepszanie istniejących pocisków ATACMS. Modyfikacje obejmują modernizację elektroniki pocisku i ukończenie prac kwalifikacyjnych nad czujnikiem wysokości zapalnika zbliżeniowego, który zapewni większą skuteczność w odniesieniu do celów powierzchniowych.

Lockheed Martin wyprodukował do tej pory ponad 3800 pocisków ATACMS w ciągu ponad dwadzieścia lat terminowych dostaw. Ponad 600 pocisków ATACMS zostało użytych w boju, a system wykazał się niezwykle wysokim współczynnikiem precyzji i niezawodności na polu walki. Każdy pocisk ATACMS umieszczony jest w zasobniku startowym GMLA (Guided Missile Launch Assembly).

(lockheedmartin.com)

materiały prasowe Lockheeda Martina