Wczoraj w zakładach Embraera w Jacksonville na Florydzie doszło do przekazania amerykańskim wojskom lotniczym pierwszego turbośmigłowego samolotu uderzeniowego A-29 Super Tucano. Maszyny wybrano w ubiegłym roku na samoloty bliskiego wsparcia dla Sił Powietrznych Afganistanu. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele wojskowi obu krajów, w tym generał major Abdul Wahab Wardak, dowódca Sił Powietrznych Afganistanu.

Jest to jedynie jeden z przystanków na jego drodze. Docelowo, podobnie jak dziewiętnaście pozostałych egzemplarzy, trafi do wojsk lotniczych Afgansiatnu. Obecnie w zakładach w Jacksonville pracuje ponad sto osób, które zajmują się montażem kadłubów i instalacją zespołów pokładowych sześciu Super Tucano.

Zaprezentowany publicznie A-29 przekazany zostanie do bazy US Air Force Moody w Georgii Południowej, gdzie szkolić się będą na nim amerykańscy piloci i mechanicy. Dopiero, gdy oni poznają jego konstrukcję i możliwości w praktyce przeszkolą swoich afgańskich odpowiedników. Pierwsi afgańscy lotnicy pojawią się w lutym 2015 roku. Szkolenie potrwa do 2018 roku. W 2015 roku samoloty będą dostarczane sukcesywnie do bazy Moody.

Przekazanie A-29 odbywa się w ramach programu Light Air Support, czyli wsparacia afgańskiego lotnictwa, aby było zdolne do przeciwstawienia się siłom antyrządowym po wyjściu wojsk sojuszniczych. W celu wykonania tego programu Sierra Nevada Corporation (SNC) i rząd Stanów Zjednoczonych zawarły porozumienie, które oprócz dostawy wspomnianych samolotów zawiera pakiet wsparcia, w skład którego wchodzi szkolenie pilotów i personelu naziemnego, części zamienne i usługi logistyczne. Wartość umowy wyniosła 427 milionów dolarów.

(defencenews.com; na zdjęciu Super Tucano brazylijskich wojsk lotniczych, fot. Giulliano B. Frassetto / Brazilian Air Force)

Giulliano B. Frassetto / Brazilian Air Force, via Wikimedia Commons