Indyjskie ministerstwo obrony zainicjowało procedurę pozyskiwania lekkich śmigłowców bojowych LCH. Pierwsza partia ma liczyć piętnaście maszyn.

Resort obrony wystosował do zakładów HAL zapytanie ofertowe w sprawie uruchomienia produkcji małoseryjnej śmigłowca. Jeszcze w listopadzie 2017 roku ministerstwo zadeklarowało zamówienie szesnaście LCH dla wojsk lądowych i sił powietrznych. Na razie Korpus Powietrzny Wojsk Lądowych zadeklarował zakup 114 maszyn, natomiast lotnictwo – 65. Śmigłowce mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w 2018 roku.

Produkcja LCH ruszyła w sierpniu 2017 roku. Obecnie indyjskie siły zbrojne posiadają cztery śmigłowce tego typu. Wszystkie to prototypy przechodzące intensywne próby.

Wprowadzenie LCH do służby uległo opóźnieniu z powodu wysokich wymagań stawianych przez wojsko. Wśród nich była zdolność do operowania w warunkach pustynnych, dużej wilgotności powietrza, a także na dużych wysokościach. Ten ostatni był związany z koniecznością przystosowania śmigłowca do działań w rejonie położonego na wysokości 5400 metrów nad poziomem morza lodowca Siachen, spornego z Pakistanem.

Cena pojedynczego LCH szacowana jest na 18–20 milionów dolarów. Dla porównania AH-64E Guardian, również zamówiony przez Indie, kosztuje około 35 milionów dolarów za sztukę. Właśnie w relatywnie niskiej cenie śmigłowca HAL upatruje szans na sukces eksportowy.

(thediplomat.com)

Vishal Jolapara, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International