Raytheon zakończył pierwszą rundę testów pierwszej, częściowo skompletowanej anteny nowego radaru dla US Army oznaczonego LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor). Ten etap prac zrealizowano przed upływem pięciu miesięcy od wyboru przez US Army Raytheona na dostawcę LTAMDS – radaru nowej generacji, który ma pomagać zwalczać zaawansowane zagrożenia, takie jak broń hipersoniczna.

– Dzięki zakończeniu wstępnych testów Raytheon jest o krok bliżej do przekazania radaru LTAMDS żołnierzom US Army – powiedział Tom Laliberty, wiceprezes do spraw zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon Integrated Defense Systems. – Zarówno Raytheon, jak i nasi partnerzy kontynuują inwestycje w ludzi, technologie i zdolności produkcyjne, aby zagwarantować terminową dostawę radaru zgodnie z trybem pilnego wprowadzenia do służby [Urgent Materiel Release] w US Army.

Testy polegały na przeprowadzeniu kalibracji anteny głównej radaru LTAMDS w klimatyzowanym pomieszczeniu testowym, gdzie poddano ocenie jego skuteczność przeciw symulowanym celom. Po zakończeniu testów antena zostanie zamontowana w obudowie w celu jej integracji i dalszych badań. Następnie rozpocznie ona testy na prawdziwym poligonie, gdzie zostanie sprawdzona skuteczność w namierzaniu prawdziwych celów.

LTAMDS składa się z przedniej anteny głównej i dwóch dodatkowych anten umieszczonych z tyłu radaru. Anteny te współpracują ze sobą, umożliwiając operatorom jednoczesne wykrywanie i zwalczanie wielu celów zbliżających się z dowolnego kierunku. Antena główna radaru LTAMDS ma mniej więcej ten sam rozmiar co antena obecnego radaru Patriot, ale odznacza się ponad dwa razy lepszymi parametrami. LTAMDS stworzono specjalnie na potrzeby zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej US Army, ale jednocześnie wykorzystano w nim dotychczasowy dorobek osiągnięć związanych z systemem Patriot.

Zobacz też: Mniejsze Cyrkony dla rosyjskich korwet

(Informacja prasowa)

Raytheon