Oficjalne źródła podały, że już w przyszłym roku do służby w indyjskich siłach powietrznych trafi pierwsza partia rodzimych myśliwców LCA Tejas. Tym samy jeden z czołowych indyjskich projektów lotniczych zbliża się do szczęśliwego finału.

Przedstawiciel agencji rozwoju lotnictwa (ADA) Kota Harinarayana poinformował media, że Hindustan Aeronautics Limited (HAL) ruszył z produkcją LCA (Ligot Combat Aircraft) Tejas już w zeszłym roku, a pierwsza partia 40 maszyn ma zostać przekazana lotnictwu w 2013. Dotychczas indyjskie siły powietrzne złożyły zamówienie na łącznie 80 samolotów, podobną maszyną (40 sztuk) zainteresowana jest także marynarka wojenna. W obejmujących całą bieżącą dekadę planach rozwoju i modernizacji indyjskich sił zbrojnych przewidziano zakup ponad 200 LCA mających zastąpić MiG-i-21 i Harriery.

Jak podkreślał Harinarayana, największy problem stanowi obecnie kooperacja HAL z poddostawcami oraz integracja Tejasa z nowoczesną awioniką. Zdaniem przedstawiciela ADA kluczowym zagadnieniem dla Indii powinno być teraz dostarczenie nowoczesnego samolotu po możliwie najniższej cenie i wdarcie się dzięki temu na rynki światowe. Oceniany na około 100 mld $ rynek lotniczy jest obecnie zdominowany przez amerykańskie i europejskie koncerny, stanowi łakomy kąsek dla coraz silniejszej i dynamiczniejszej gospodarki subkontynentu.

Tejas jest pierwszym myśliwcem odrzutowym zaprojektowanym i produkowanym w Indiach, pierwszy lot odbył w roku 2001.

(India Times)