Indyjskie siły powietrzne przeprowadziły z powodzeniem operację pierwszego tankowania w powietrzu samolotu dozoru radiolokacyjnego Embraer 145 AEW&C. Paliwo zostało przekazane z latającej cysterny Ił-78.

Pierwsze tankowanie odbyło się dziewięć miesięcy po przekazaniu samolotu indyjskim siłom powietrznym, co nastąpiło w czasie salonu lotniczego Aero India 2017. Indie zakupiły trzy Embraery 145 w wersji bazowej, a następnie własnymi siłami dostosowały je do wypełniania zadań rozpoznawczych. Ponadto Indie posiadają w uzbrojeniu samoloty rozpoznawcze A-50.

Systemy pokładowe zostały opracowane przez indyjską Organizację Rozwoju i Badań Obronnych (Defence Research and Development Organization) we współpracy z siłami powietrznymi. W skład wyposażenia misyjnego wchodzi radar klasy AESA, drugi radar dozorujący, środki walki elektronicznej i łączności, łącza danych i system samoobrony.

Indyjskie lotnictwo używa sześciu latających cystern Ił-78. W przeszłości kraj ten dwukrotnie starał się pozyskać nowe samoloty A330 MRTT, ale za każdym razem negocjacje były kończone bez porozumienia.

Zobacz też: Su-30MKI odpalił BrahMosa

(aircosmosinternational.com)

Venkat Mangudi, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic