Wojska lądowe Tajlandii odebrały pierwszą transzę czołgów podstawowych T-84 Opłot-M. Mimo opóźnień w realizacji kontraktu Bangkok jest bardzo zainteresowany dalszą współpracą z Ukrainą.

Pierwsza transza licząca pięć wozów została uroczyście przekazana klientowi 15 października w Charkowie. Do Tajlandii czołgi dotarły 7 listopada. Jest to kilkumiesięczne opóźnienie w stosunku do pierwotnych planów. Na początku roku generał Prayuth Chan-ocha, dowódca tajskiej armii, poinformował, że pierwsza transza Opłotów zostanie dostarczona w maju. Realizacja wycenianego na 500 milionów dolarów kontraktu ma potrwać do końca 2015 roku. Tajlandia zamówiła łącznie 49 czołgów z opcją zakupu kolejnych 200. Strona tajska w pełni zaakceptowała stan techniczny i osiągi dostarczonych pojazdów. Ukraińcy informują, że w najbliższym czasie ma zostać podpisany certyfikat ostatecznej akceptacji.

T-84 powstał na w latach dziewięćdziesiątych jako wersja rozwojowa T-80U. Z racji problemów finansowych ukraińskie wojska otrzymały do tej pory jedynie około 200 tych czołgów w różnych wersjach. Poza bazowym T-84 zakłady imienia Małyszewa w Charkowie opracowały wersje T-84U, T-84M Opłot, Jatagan (uzbrojony w armatę kalibru 120 milimetrów) i najnowszy Opłot-M.

Bangkok jest bardzo zainteresowany zakupami sprzętu na Ukrainie. Od roku 2006 Tajlandia sprowadziła ponad 250 kołowych transporterów BTR-3E1 w różnych wersjach za 270 milionów dolarów. W lipcu podpisano kolejną umowę na zakup 15 pojazdów w najnowszej wersji niszczyciela czołgów BTR-3RK.

(armyrecognition.com)