Trapione licznymi problemami siły powietrzne Argentyny w końcu otrzymały nowe samoloty. Nie są to jednak odrzutowe myśliwce, ale samoloty szkolno-treningowe T-6C+ Texan II. Nowe maszyny zajmą miejsce brazylijskich Tucano, zakupionych trzydzieści lat temu.

Zakup T-6C jest pierwszym krokiem w modernizacji argentyńskich sił powietrznych i kolejnym znakiem bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Pierwsze cztery samoloty zostały dostarczone odbiorcy już w październiku, a ogółem Argentyna pozyska dwanaście maszyn. Według ministra obrony Oscara Aguada jednym z kluczowych czynników mających wpływ na wybór tego samolotu jest używanie go do szkolenia pilotów w trzech rodzajach sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, a w Meksyku poza szkoleniem wykorzystywany jest do zwalczania przemytu.

Nowe samoloty oznaczają skok jakościowy w szkoleniu argentyńskich pilotów. Osiągają prędkość ponad 500 kilometrów na godzinę, są wyposażone w ciśnieniową kabinę z fotelami katapultowymi oraz będące zupełną nowością w argentyńskim systemie szkolenia wyświetlacze HUD i układ HOTAS.

Wraz z zakupem amerykańskich samolotów podpisano porozumienie o wymianie pilotów. Amerykańscy instruktorzy będą rotacyjnie stacjonować w Cordobie, a Argentyńczycy będą latali w bazie Vance w Oklahomie. Pozwoli to nie tylko dzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami, przyniesie też korzyści w postaci zbliżenia kulturowego.

Samoloty zostały kupione w ramach programu Foreign Military Sales, który zapewnia pełną transparentność i nie dopuszcza do sytuacji potencjalnie korupcyjnych. Poza tym w odróżnieniu od innych form zakupu – na przykład bezpośrednio od producenta – w programie FMS uwzględnia się od razu wszystkie dodatkowe koszty związane z utrzymaniem i serwisowaniem zakupionego wyposażenia, które to kwestie są często niedoceniane przez klientów, czego następstwem bywa niemożność utrzymania zakupionego uzbrojenia.

Pozostałe zamówione samoloty zostaną dostarczone w dwóch turach – cztery do końca czerwca i cztery w grudniu 2018 roku.

Zobacz też: Negocjacje w sprawie FA-50 dla Argentyny

(dialogo-americas.com)

Andre Wadman, GNU Free Documentation License, Version 1.2