7 kwietnia na poligonie wojskowym Radnor Ranges w środkowej Walii bojowy wóz piechoty Ajax (dawniej znany jako Scout Specialist Vehicle) odbył pierwsze strzelania. Brytyjczycy po raz pierwszy przetestowali wieżę opracowaną przez Lockheed Martin UK. Moduł uzbrojenia składa się ze stabilizowanej armaty CTAS (Case Telescoped Armament System) kalibru 40 milimetrów, wykorzystującej amunicję teleskopową, i karabinu maszynowego kalibru 7,62 milimetra. Strzelania wykonywano z pozycji statycznej z użyciem ostrej amunicji.

Podczas testów odpalenie pocisków było kontrolowane przez przyrządy, które miały na celu zbadanie istotnych parametrów, w tym siłę rażenia, odrzutu i skuteczność trafienia w cel. Kolejne testy będą odbywać się do końca tego roku i podlegać będą ocenie.

General Dynamics dostarczy brytyjskim wojskom lądowym 589 Ajaksów wartych 3,5 miliarda funtów. Pierwszy ma trafić do służby w 2017 roku, a ostatni siedem lat później. Produkcja rozpoczęła się na początku marca bieżącego roku w zakładach w Merthyr Tydfil.

(military.com; fot. British Ministry of Defence, via Wikimedia Commons, na licencji Open Government Licence v1.0)

materiały prasowe Saaba