W środę 5 czerwca do Kataru przyleciało pierwszych pięć samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale. W 2015 roku państwo to zamówiło dwadzieścia cztery myśliwce, a rok później kolejnych dwanaście. Możliwe jest także wykorzystanie opcji na kolejne trzydzieści sześć samolotów.

Oficjalna ceremonia przekazania pierwszego samolotu odbyła się już w lutym tego roku w Merignac na południowym zachodzie Francji. Do tej pory samoloty pozostawały we Francji i służyły do szkolenia katarskich pilotów. Do Kataru samoloty przeleciały bezpośrednio z Francji.

Dostawa zbiega się w czasie z drugą rocznicą wprowadzenia bojkotu Kataru przez koalicję państw pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej. Powodem są domniemane związki Kataru z Iranem i organizacjami islamistycznymi. W odpowiedzi na bojkot Katar zintensyfikował zakupy uzbrojenia, które oprócz Rafale’i obejmują zakup myśliwców Typhoon i F-15QA.

Francja wielokrotnie w przeszłości sprzedawała samoloty wojskowe Katarowi. Dostawy obejmowały Alpha Jety, Mirage’e F1 i Mirage’e 2000.

Zobacz też: Zgoda na kolejne AH-64E dla Kataru

(france24.com)

Dassault